Solrosen information – vecka 40

Välkomna till en vecka med bokstaven L!

Under veckan tänkte vi hålla på med Ljud och saker som Låter. Vi tänker att vi ska göra taktinstrument av olika slag som vi kan använda när vi har musik. Därför blir det musik två gånger den här veckan så att alla som vill får vara med.
Den som vill tar med sig en toarulle, tom burk, tom kartong eller liknande att göra ett instrument av.

Lera kommer vi också att hålla på med – dels lera att Leka med (Play do-lera) och lera att göra Löv med (trolldeg).
Vi kommer också att göra Löv och Laminera riktiga Löv som vi hänger upp i vårt ”träd” inne på fritids. Löven samlar vi när vi är ute och leker. Hittar barnen vackra löv hemma får de gärna ta med sig hit.
Säkert hittar vi på en hel del annat att göra också!

Kom ihåg att vi stänger tidigt på onsdag 1 oktober!

Glada hälsningar
Ammi, Jenny & Jesper