Vecka 47 – Information

Välkomna till en ny vecka på Solrosen!

I fredags på vårt veckomöte lekte vi att hela Solrosen var ute och åkte båt. Tyvärr blev det ett fruktansvärt oväder och vår båt sjönk. Lyckligtvis hade vi alla flytväst på oss och kunde simma i land på en öde ö – som vi har kommit överens om ligger i ett varmt land.
Hur ska vi klara oss på vår öde ö?
Vi bad barnen fundera på vad de skulle ta med sig till en öde ö om de bara fick ta med sig en enda sak. Det ska bli spännande att se vad de har funderat ut!

Nu när hösten är här på riktigt är det dags att ta hit överdragsbyxor, vantar, mössa m.m. för vi är ute varje dag i minst 45 minuter.
Den här veckan påbörjas dessutom arbetet med bokstaven U och vi kommer att vara extra mycket UTE. På onsdag och torsdag kommer gruppen som slutar tidigt gå på Utflykt, vi kommer hålla oss nära skolan och äter mellis i skolan.

Kom ihåg:
Onsdag 20 november kl 16:00-18:00 är det öppet hus i skolan och på fritids. Välkomna!

Många hälsningar från
Ammi, Mel och Ylwa